Altmark-incidens

Altmark-incidens
Az Altmark a Jøssing-fjordban valamikor 1940. február 22. és március 6. között[1]
Az Altmark a Jøssing-fjordban valamikor 1940. február 22. és március 6. között[1]

KonfliktusMásodik világháború
Időpont1940. február 16.
HelyszínJøssing-fjord, Norvégia
Eredménybrit foglyok kiszabadultak
Szemben álló felek
Egyesült Királyság Németország
Parancsnokok
Philip Vian Heinrich Dau
Szemben álló erők
3 romboló1 tartályhajó
Veszteségek
1 súlyos sérült
(valószínűleg baráti tűzben)
8 halott
5 súlyos sérült
5 könnyű sérült
Térkép
Altmark-incidens (Norvégia)
Altmark-incidens
Altmark-incidens
Pozíció Norvégia térképén
é. sz. 58° 19′ 01″, k. h. 6° 20′ 11″58.316944°N 6.336389°EKoordináták: é. sz. 58° 19′ 01″, k. h. 6° 20′ 11″58.316944°N 6.336389°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Altmark-incidens témájú médiaállományokat.

Az Altmark-incidens a második világháború elején, a nyugaton eseménytelenül telt furcsa háború idején lezajlott incidens volt, melynek során a brit haditengerészet a nemzetközi törvényeket megsértve hadifoglyokat szabadított ki a német Altmark tartályhajó fedélzetéről a semleges Norvégia felségvizein 1940. február 16-án. Az Altmark Németországba tartott fedélzetén 303 hadifogollyal, akik korábban az Admiral Graf Spee zsebcsatahajó (nehézcirkáló) által elsüllyesztett hajókon szolgáltak. Az akció következtében a német tengerészek közül nyolcan életüket veszítették és tízen megsebesültek. Súlyosan megsebesült továbbá egy brit és egy norvég tengerész is. A személyzete által partra futtatott hajón a britek fosztogatásokba kezdtek, majd hátrahagyták legénységével együtt.

A skandináv országban nagy felháborodást kiváltó támadás a hágai egyezmények és egyben Norvégia semlegességének súlyos megsértése volt, ami miatt a norvég kormányzat hevesen tiltakozott Londonnál és az ügy Állandó Nemzetközi Bíróság elé vitelét is kilátásba helyezte, de erre végül nem került sor. Az incidens rövid időre hűvössé tette Norvégia és az Egyesült Királyság viszonyát.

A brit akció Norvégia háborúba való bevonását célozta, ami stratégiai és gazdasági szempontból kedvező lett volna számukra. Emellett Winston Churchillnek, az admiralitás első lordjának megerősödését is szolgálta a brit belpolitikában.

  1. Az angol leírás szerint a képet 1940. február 16-án 17:00-kor készítette egy felderítőgép. A közölt dátum - melyet a légierő archívumában is hivatalosan megadnak - téves. Az Altmark itt azon a helyen látható, ahol partra lett futtatva, de már le van vontatva onnan. Ez február 22-én történt és a fjordot március 6-án hagyta el. A képen az is látható, hogy a jégpáncél már elolvadt. A sajtóban is megjelentetett kommentárral azt kívánták igazolni, hogy az Altmark megpróbált elbújni az őt kereső brit hajók elől, de egy felderítőgép felfedezte ott. Ezek az állítások nem feleltek meg a valóságnak és propaganda célokat szolgáltak.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search